Oświetlenie do sypialni - jakie wybrać?
Remonty bywają nieprzewidywalne, ale jednego możesz być pewny - oświetlenie do sypialni powinno wskoczyć na listę naszych priorytetów, jeśli chcesz stworzyć miejsce sprzyjające wypoczynkowi. Światło wpływa nie tylko na atmosferę w pomieszczeniu, lecz także na jakość i komfort naszego snu. Jak zaplanować oświetlenie w sypialni? Poniżej kilka wskazówek!
Oświetlenie w sypialni a strony świata
Podstawową kwestią w planowaniu oświetlenia sypialni, jest jej usytuowanie względem stron świata. Dlaczego? To proste! Wpływa to na ilość naturalnego światła, które wpadnie do wnętrza w ciągu dnia. Jeśli jesteś w trakcie projektowania domu, dokładnie przemyśl, gdzie chcesz odpoczywać - nocne marki powinny wybrać pokój z oknami wychodzącymi na zachód, a ranne ptaszki pomieszczenie z ekspozycją wschodnią. Takie decyzje jeszcze na etapie budowy pozwalają także dopasować przestrzeń pod względem rozmieszczenia kabli czy konieczności zastosowania osłon okiennych chroniących przed nadmiernym oświetleniem miejskim, czy wzrokiem sąsiadów.
Jeśli jednak wynajmujesz mieszkanie lub jesteś jego właścicielem i planujesz remont, warto uzmysłowić sobie, że rozmieszczenie i natężenie oświetlenia w sypialni to sprawa bardzo indywidualna. W ciągu dnia raczej mało czasu spędzasz w tego typu pomieszczeniach, chyba że są one naszym miejscem pracy - wtedy niewystarczającą ilość promieni słonecznych, musisz często ratować różnymi lampkami.
Jak zaplanować oświetlenie w sypialni?
Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zaplanować oświetlenie w sypialni, należy pamiętać o jej wyjątkowości. To właśnie w jej zaciszu śpisz, szykujesz się do wyjścia rano, odpoczywasz, czytasz książki, czy oglądasz filmy - głównie wieczorową i nocną porą. Często jednak pełni także funkcję garderoby czy domowego biura. Dlatego tak ważne jest zaprojektowanie sypialni i oświetlenia w sposób przemyślany, funkcjonalny i przede wszystkim dopasowany do Twojego trybu życia. Światło ma być wsparciem zarówno w codziennych czynnościach, jak i podczas snu - także w sytuacji, gdy musisz zarwać nockę i skończyć projekt, a Twoja druga połówka musi wyspać się do pracy.
Jak zatem zaplanować oświetlenie w sypialni? Jednym z najczęściej wybieranych sposobów jest podzielenie wnętrza na strefy i dopasowanie do nich odpowiednie źródło światła. Podział może wyglądać tak:
- Oświetlenie górne, główne (montowane na suficie): wybór lampy górnej powinien być uzależniony od wielkości pokoju i stylu, w jakim został urządzony. Klasyczna wisząca lampa, model sufitowy w kształcie gałązki (sprawdza się w niskich pomieszczeniach lub tam, gdzie jest już za dużo dodatków) czy bogato zdobiony żyrandol? Wybór jest ogromny!
- Oświetlenie boczne, pomocnicze (montowane obok łóżka, toaletki, nad wezgłowiem, w garderobie): planujesz czytać w sypialni? Postaw na lampkę z regulowanym przegubem, aby uniknąć nocnych awantur z osobą śpiącą obok nas. A może szukasz sposobu na dyskretne doświetlenie sypialni? Lampki nocne albo kinkiety sprawdzą się w obu zadaniach!
- Oświetlenie dekoracyjne (ulokowane na półkach, ścianach, parapetach): standardowy zestaw oświetleniowy warto uzupełnić dodatkowymi lampkami dekoracyjnymi, które dodadzą klimatu czy optycznie powiększą wnętrze. Mogą to być neony, girlandy świetlne, taśmy LED i wiele innych niebanalnych źródeł światła.
Jak oświetlić małą i dużą sypialnię?
Stając przed wyborem, jakie oświetlenie do sypialni wybrać, możesz wręcz przebierać w produktach! Mnogość rozwiązań, kolorystyki, materiałów i funkcjonalności może przyprawić o zawrót głowy, dlatego przygotowaliśmy małą ściągawkę;
- Lampy wiszące, które często są największą gwiazdą całej aranżacji, choć doskonale sprawdzają się także jako oświetlenie w sypialni nad łóżkiem np. zamiast lampek nocnych.
- Lampy stojące, zwane także podłogowymi są szczególnie polecane do dużych przestrzeni. Często odgrywają rolę lampki do czytania i strażnika romantycznej atmosfery.
- Lampki nocne, bez których wielu z nas nie umie wyobrazić sobie sypialni. Warto pamiętać, że aby zapewnić maksymalny komfort oczom, abażur powinien sięgać nie wyżej, niż 50 cm od poziomu łóżka.
- Panele LED, które mogą stanowić dodatkowe lub główne źródło oświetlenia niezależnie od wielkości sypialni. Zazwyczaj montowane są pod gzymsem, łóżkiem czy w podwieszonym suficie. Panele LED mogą być wyposażone w funkcję sterowania oraz ściemniacz pozwalający kontrolować natężenie światła.
- Lampy ścienne inaczej nazywane kinkietami - umiejętnie dobrane do wystroju wnętrza, mogą być dyskretną ozdobą, sposobem na regulację atmosfery: kierując światło ku górze, możesz optycznie powiększyć wnętrze, a jeśli skierujesz lampki do dołu, wprowadzisz do sypialni intymną atmosferę. Szczególnie dobrze sprawdzają się w małych pokojach, gdzie zabrakło miejsca na szafki nocne, jako oświetlenie sypialni nad łóżkiem.
- Oprawy sufitowe - występują w różnych kształtach i pozwalają podkreślić rolę światła w pomieszczeniu. Punktowe światło zaakcentuje znajdujący się pod nim obraz czy rzeźbę. Odpowiednie dobranie opraw pozwoli w zależności od potrzeb wprowadzić relaksującą lub pobudzającą atmosferę.
- Oprawy LED - dyskretnie podkreślą klimat sypialni i stworzą intymną atmosferę. Dzięki oprawom LED można podświetlić meble, zagłówki, półki czy inne zakamarki i dodać wnętrzu wyjątkowości.
Jaka barwa światła do sypialni?
Podczas planowania oświetlenia często zapomina się o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, jaką barwę światła do sypialni wybrać. Tutaj podział jest bardzo prosty:
- Światło ciepłe ma lekko pomarańczową barwę, która uspokaja, wycisza i ułatwia zasypianie. Lampy z takiego typu żarówkami warto zamontować na ścianach, na suficie, nad łóżkiem, we wnękach, w okolicach karnisza.
- Światło chłodne jest bardzo zbliżone do światła dziennego, dlatego poprawia widoczność szczegółów (np. lampy halogenowe). Najlepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie chcesz czytać czy robić makijaż.
W sypialni powinieneś postawić na ciepłe, miękkie żarówki LED, które zadbają o higienę Twojego snu, podkreślą charakter wnętrza i pozwolą się zrelaksować - niezależnie od wielkości pomieszczenia czy jego ekspozycji. Zimne i ostre barwy będą działać stresogennie, więc absolutnie nie polecamy ich do tego typu wnętrz.
Dopasuj oświetlenie w sypialni do swoich preferencji
Jak widać zaplanowanie oświetlenia w sypialni to sprawa bardzo indywidualna. Nie ma prostego przepisu, jak oświetlić sypialnię, gdyż każdy z nas korzysta z tego miejsca na zupełnie inne sposoby - niektórzy otwierają jego drzwi wyłącznie w nocy, a inni są zmuszeni do pracy z widokiem na dobrze doświetlone łóżko.