Opinie o Nas
Darmowa dostawa od 1 500,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Ładowanie samochodów elektrycznych – ile czasu zajmuje?

2023-06-06
Ładowanie samochodów elektrycznych – ile czasu zajmuje?

Zastanawiasz się, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego? Posiadanie pojazdów na akumulator elektryczny jest obecnie coraz popularniejsze. Korzystanie z nich zapewnia wygodę oraz nie wpływa w żaden niekorzystny sposób na środowisko naturalne. Sprawdź, jak łatwe może być jego użytkowanie!

Ile ładuje się samochód elektryczny? Prąd przemienny

Samochód elektryczny działa dzięki użyciu wydajnego akumulatora. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń z takim zasilaniem, tak również w przypadku samochodów na akumulator trzeba go wcześniej naładować. Ile ładuje się samochód elektryczny? Czas takiego procesu zależy przede wszystkim od pojemności akumulatora oraz rodzaju prądu, jakim jest on ładowany.

Jeśli korzystamy z domowego gniazdka, ładowarek typu wallbox z trzyfazowymi ładowarkami bądź mobilnych ładowarek, to wtedy mamy do czynienia z prądem zmiennym AC. Jego moc zazwyczaj nie przekracza 2,3 kW w przypadku domowego gniazdka; trzyfazowe gniazdko może z kolei dostarczyć prądu o mocy 11 kW. Nawet mając do dyspozycji prąd o natężeniu 22 kW trudno będzie naładować samochód; proces ten będzie wymagał specjalnie przystosowanej instalacji elektrycznej o 32 amperach. Takie warunki techniczne znaleźć można najczęściej w obiektach przemysłowych, biurowych albo budownictwie wielorodzinnym. Jeśli nasz pojazd posiada akumulator na energię 50 kWh, to z użyciem domowego gniazdka możemy go naładować w ciągu 21 godzin. W przypadku wspomnianej już ładowarki trzyfazowej ładowanie potrwa zaledwie 4,5 godziny.

Nie można zapominać także o tym, że moc ładowania prądem przemiennym zależy również o parametrów prostownika, jaki został wbudowany wewnątrz danego pojazdu. Zanim zdecydujemy się na zakup wybranej ładowarki, warto sprawdzić przede wszystkim specyfikację samochodu. Należy pamiętać, że ostatecznie moc ładowania prądem przemiennym zależy także od parametrów prostownika wbudowanego wewnątrz auta. Przed zakupem ładowarki warto sprawdzić więc nie tylko instalację zasilającą ale też specyfikację samochodu.

Jak długo ładuje się samochód elektryczny? Wykorzystanie prądu stałego

Zdecydowanie szybszą metodą ładowania samochodów jest korzystanie z prądu stałego. Ładowarki z taką możliwością mogą dysponować mocą nawet do 350 kW. Jeśli jesteśmy w posiadaniu pojazdu elektrycznego z akumulatorem o mocy 50 kWh, to jego pełne naładowanie może trwać krócej niż 30 minut. Znalezienie ładowarki o mocy wyższej niż 50 kW może być skomplikowane; rzadko występują one w Polsce.

Ładowanie za pomocą sprawniejszych ładowarek może się jednak wiązać z wyższymi cenami, niż w przypadku ładowania pojazdu w domu. Stacje publiczne często naliczają również opłatę operatora, która obejmuje czas spędzony na stanowisku ładowania. Koszt może wynosić nawet 40 groszy za minutę. Korzystanie z ładowarek domowych jest zatem znacznie korzystniejszym cenowo rozwiązaniem.

Ile kosztuje ładowarka do samochodu elektrycznego, którą możemy podłączyć w domu? Ceny wahają się w zależności od producentów. Stacja ładowania pojazdów może być używana w domu, biurze oraz innych przestrzeniach. Jeśli ładowanie samochodów elektrycznych jest dla Ciebie bardzo ważne i chcesz posiadać własne urządzenie do tego procesu, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Proponujemy szereg urządzeń, których zakup na pewno szybko się zwróci.
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 667 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Swietnie, bardzo dziękuję za proaktywny telefon, dzięki któremu mogłem zmienić element zamówienia na podobny z szybką dostawą. Doceniam, dziękuję.
2024-05-06
Bardzo szybka transakcja, polecam sprzedającego.
pixel