Opinie o Nas
Darmowa dostawa od 1 500,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak podłączyć domofon w bloku lub domu?

2021-10-05
Jak podłączyć domofon w bloku lub domu?

Jak powinno wyglądać profesjonalne podłączenie domofonu? To przedsięwzięcie, które wymaga znajomości rodzajów domofonów oraz umiejętności ich montażu. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co charakteryzuje poszczególne urządzenia i jak dokonać ich prawidłowego podłączenia.

Jak podłączyć domofon w bloku?

Wśród instalacji domofonowych wyróżnić można instalacje analogowe, cyfrowe oraz ich kompilacje. Bardzo często używa się instalacji 4- oraz 6-przewodowych. Poniżej opisujemy, co je charakteryzuje oraz przedstawiamy, jak podłączyć domofon w bloku, aby sprawnie funkcjonował

Domofon 4-przewodowy

Tego rodzaju instalacja posiada przewody instalacji, wspólne dla wszystkich unifonów. Chodzi tutaj o przewód masy, mikrofonu i głośnika unifonu. Czwarty przewód jest odpowiedzialny za wywołanie, czyli dzwonek unifonu. To jedyny z przewodów doprowadzony osobno do każdego unifonu od kasety zewnętrznej. Zwalnianie elektrozaczepu drzwi w takich instalacjach, realizuje się poprzez zwarcie linii masy do mikrofonu albo głośnika.

Domofon 6-przewodowy

To układ instalacji, w którym obwód otwierania zamka został oddzielony na dwóch osobnych przewodach. Zadania przewodów to kolejno:

1. Wywołanie

2. Masa

3. Mikrofon

4. Głośnik

5. Linia elektrozaczepu

6. Linia elektrozaczepu

Elektrozaczep jest zwykle podłączony szeregowo z transformatorem i unifonami. 

 

Jak zatem podłączyć domofon w bloku? Wymieniając domofon w bloku, powinniśmy najpierw ustalić, czy poprzedni sprzęt był cyfrowy czy analogowy. Jeżeli stary unifon jest podłączony, możemy wzorować się na nim. W przypadku systemu cyfrowego, wystarczy, jeśli podłączymy właściwe kabelki do zaczepów “plus” i “minus”, a następnie przejdziemy do ustawienia numeru mieszkania, korzystając z panelu elektrycznego. Najmniej problematyczny w instalacji jest domofon analogowy 2-żyłowy, ponieważ wystarczy podłączyć dwa przewody. Jeśli chodzi o domofon wielożyłowy, to sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Podpina się go w podobny sposób, jednak z trochę większą liczbą kombinacji. 

Jak podłączyć domofon 4-przewodowy? Najkorzystniejszym sposobem będzie metoda prób i błędów, a także poproszenie o pomoc drugiej osoby, która zejdzie na dół. To pozwoli na bieżące sprawdzanie działania mikrofonu. Po tym jak podczepimy zaczep masy kabla, należy przyłożyć słuchawkę do ucha i nasłuchiwać dźwięków z dworu, kiedy stykamy kable z linią głośnika. Podobnie postępujemy z kablem odpowiadającym za mikrofon - należy znaleźć kable linii zaczepu, stykać je pojedynczo ze sobą, a kiedy je znajdziemy podłączyć dowolnie pod zaciski SW1 i SW2. Następnie podłączamy dzwonek. W przypadku, gdy domofon nie dzwoni, zamień kabel z kablem masy. 

Jak podłączyć domofon w domu?

Jak zamontować domofon w domu, by dobrze działał? Przede wszystkim po zakupie urządzenia należy sprawdzić, czy zestaw posiada wszystkie niezbędne elementy. Jest to unifon, czyli słuchawka oraz kaseta instalowana przy bramie wjazdowej albo furtce (bramofon). Będziemy musieli również sięgnąć po potrzebne narzędzia, takie jak:

  • wiertarka;
  • kołki rozporowe;
  • wkrętak z izolowaną rękojeścią;
  • szczypce tnące;
  • szczypce przeznaczone do ściągania izolacji.

Uszykujmy także szpachlę, dłuto i zaprawę murarską. Montując domofon w domu, powinniśmy wykonać wykop od domu do miejsca, gdzie ma zostać umieszczona kaseta bramofonowa (robimy to w przypadku, gdy takie połączenie wcześniej nie istniało). Nie zapominaj, aby przewód umiejscowić w osłonie, zostawiając ok. 20 centymetrów wolnego przewodu. Zainstaluj kasetę bramofonową, przymocowując ją na kołkach rozporowych. Zostało jeszcze podłączenie przewodów do płytki kasety gramofonowej. Należy sięgnąć po instrukcję i sprawdzić, w jaki sposób powinniśmy działać w przypadku wybranego modelu urządzenia. Następnie podłączamy słuchawkę. Unifon instaluje się na ścianie, za pomocą wkrętarki. Należy wykonać otwór w ścianie, gdzie poprowadzimy kabel. Kolejny krok to podłączenie przewodu do płytki w unifonie. 

Profesjonalne podłączenie domofonu

Można oczywiście zdecydować się na podłączenie domofonu samodzielnie, jednak jeśli chodzi o montaż w bloku lub kamienicy, to zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług fachowców. Firma Himp zapewnia profesjonalny montaż domofonów, oferuje również wysokiej klasy zestawy wideodomofonowe oraz zestawy domofonowe. Jeśli interesują Cię niezawodne domofony lub wideodomofony, warto zapoznać się z ich ofertą.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Wideodomofon słuchawkowy CLASSE 100V16M Bticino  344625

Wideodomofon słuchawkowy CLASSE 100V16M Bticino 344625

845,90 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 845,90 zł/1szt.Cena regularna 1 127,87 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 644 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-14
Bardzo szybko, dobrze zapakowane, wszystko ok
2024-02-13
Znakomita firma Towar bardzo dobrze zapakowany.Diskonały kontakt z doradcą .Polecam
pixel