Opinie o Nas
Darmowa dostawa od 1 500,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Wybieramy wideodomofon do domu - sprawdź na co zwrócić uwagę?

2021-02-01
Wybieramy wideodomofon do domu - sprawdź na co zwrócić uwagę?

Wybieramy wideodomofon do domu - sprawdź na co zwrócić uwagę?

Jaki wideodomofon wybrać? Na które cechy zwracać uwagę? Wciąż rozwijająca się technologia sprawia, że mamy do wyboru coraz to nowsze możliwości zapewnienia skutecznej kontroli dostępu. Dużą popularnością w tym zakresie cieszą się wideodomofony. Systemy te pozwalają na szybką identyfikację osób, a także komfortowe otwieranie i zamykanie bramy, furtki, czy drzwi zewnętrznych. W tym artykule wybieramy wideodomofon do domu – zwracamy uwagę na istotne cechy oraz podpowiadamy sprawdzonych producentów. 

Jak działa wideodomofon?

Zanim zdecydujemy, jaki wideodomofon kupić, warto zapoznać się z jego podstawowymi funkcjami oraz ideą działania. Wideodomofon to system domofonowy z wmontowaną kamerą. Pozwala on na zobaczenie osoby, która chce dostać się na naszą posesję. Jest wyposażony w dwa panele – znajdujący się na zewnątrz przy bramie lub furtce oraz umieszczony wewnątrz domu w okolicach drzwi. Do funkcji wideodomofonu należy otwieranie oraz zamykanie bramy, furtki, czy drzwi zewnętrznych, które są z nim połączone. Ten wygodny system daje nam możliwość skutecznej kontroli dostępu do posesji za pomocą kilku kliknięć na ekranie wyświetlacza. Warto jednak pamiętać, że w zależności od modelu, może on być wyposażony także w inne, bardzo przydatne funkcje, jak między innymi rejestracja obrazu, kamera dzień-noc, otwieranie bramy wjazdowej, odbieranie rozmowy na smartfonie, sterowanie oświetleniem, czy podgląd z dodatkowych kamer na posesji. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze wideodomofonu?

Jaki wideodomofon wybrać? 

Wideodomofony mogą różnić się od siebie przeznaczeniem w zależności od liczby użytkowników, a także rodzajem zastosowanych rozwiązań technologicznych. Do wyboru mamy więc:

 • Wideodomofony jednorodzinne / wielorodzinne – pierwsze przeznaczone są do obsługi przez jeden lokal mieszkalny, a drugie przez wiele. W praktyce oznacza to, że wideodomofony jednorodzinne montuje się na posesjach domków jednorodzinnych, a wielorodzinne w kamienicach, blokach, czy bliźniakach. Pierwsze z nich mają jeden przycisk wywołania oraz łączą się z tylko jednym odbiornikiem. Drugie natomiast są połączone z wieloma odbiornikami. Dodatkowo wyposażone są w klawiaturę, dzięki której można wpisać numer lokalu. W obu przypadkach mogą być wyposażone w czytnik zbliżeniowy breloków RFID w standardach MIFARE i RFID UNIQUE.
 • Przewodowe / bezprzewodowe wifi – drugie rozróżnienie dzieli nam wideodomofony ze względu na wybrany system instalacji. Systemy przewodowe połączone są ze sobą kablami, które zapewniają stały dostęp do sieci. Rozwiązanie to wymaga możliwości wkopania przewodów. Wideodomofony przewodowe zapewniają stabilność działania, a także odporność na warunki atmosferyczne. Druga opcja to systemy bezprzewodowe zasilane baterią. Choć rozwiązanie to nie wiąże się z koniecznością rozkopywania trawnika, czy kucia ścian, charakteryzuje się nieco gorszą jakością pracy systemu. Wideodomofony bezprzewodowe to dobra opcja, gdy nie mamy możliwości zastosowania systemu przewodowego.
 • Analogowe / cyfrowe – wideodomofony cyfrowe to nowoczesne rozwiązanie, które gwarantuje stabilność połączenia i najwyższą jakość. Umożliwia także rozbudowę systemu o inne elementy. Wideodomofony analogowe to obecnie coraz rzadszy wybór, zapewniający jedynie podstawowe opcje.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wideodomofonu?

Kiedy wybieramy wideodomofon do domu, powinniśmy kierować się kilkoma istotnymi czynnikami. Będą one miały znaczenie zarówno dla komfortu użytkowania systemu, jak i jego trwałości. Należą do nich:

 • Materiał i jakość wykonania – o ile moduł wewnętrzny będzie znajdował się w przyjaznych warunkach domowych, o tyle elementy modułu zewnętrznego będą stale narażone na działanie warunków atmosferycznych oraz możliwe uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też wybierając wideodomofon do domu, warto zwrócić uwagę na jego materiał oraz jakość wykonania. Im będą one lepsze, tym dłużej posłuży nam system. Dużą wytrzymałość wykazują wideodomofony Bticino – producent ten stawia na najwyższą jakość.
 • Jakość dźwięku i obrazu – te czynniki mają znaczenie dla skuteczności kontroli dostępu, zapewnianej przez wideodomofon. Dobra jakość obrazu i dźwięku pozwoli nam na bezproblemową identyfikację osób oraz komunikację.
 • Sposób transmisji danych – przewodowy czy bezprzewodowy? Wifi, które umożliwia odbiór rozmowy na smartfonie nawet z drugiego końca świata, czy radiowo? Możliwości jest kilka i warto wybrać tę, która najlepiej dopasuje się do naszych potrzeb.
 • Zasięg – ma ogromne znaczenie, jeśli odległość od furtki czy bramy jest duża. Wideodomofony Bticino działają na odległości nawet 150 m.
 • Cena – w zależności od potrzeb oraz budżetu warto wziąć ją pod uwagę przy wyborze wideodomofonu. Urządzenia te dostępne są na rynku w przedziale cenowym od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Istotne jest, aby sprawdzić, za co płacimy w przypadku danego systemu. Dobrej jakości nowoczesne zestawy wyposażone w moduł zewnętrzny oraz wewnętrzny można zakupić już za 2000-3000 zł. Marką wideodomofonów, która w ofercie ma wiele modeli w tym przedziale cenowym, jest m.in. Bticino. 
 • Możliwości rozszerzenia zestawu – jeśli planujemy rozbudowę budynku, systemu inteligentnego domu, czy zwiększenie liczby użytkowników, czynnik ten może okazać się istotny w przyszłości. Dodatkowe akcesoria do wideodomofonów mogą znacznie usprawnić ich działanie.
 • Opóźnienie sygnału – im mniejsze, tym lepsze. Najlepiej, aby sygnał dźwiękowy oraz wizja obrazu przekazywane były w czasie rzeczywistym.

Mamy wideodomofon – gdzie go zainstalować?

Jeśli już zdecydowaliśmy, jaki wideodomofon kupić, ważne jest odpowiednie rozplanowanie systemu. Będzie on składał się z zasilacza np. w skrzynce rozdzielczej i dwóch paneli:

 • panel wewnętrzny – montaż w budynku, na ścianie lub podstawce biurkowej; to na nim będziemy oglądać obraz oraz za jego pomocą wpuszczać gości na posesję; oprócz wyświetlacza i panelu sterowania, moduły wewnętrzne mogą być wyposażone także w słuchawki domofonowe.
 • panel zewnętrzny – powinien znaleźć się przy wejściu na posesję (w przypadku domów jednorodzinnych i bliźniaków) lub przy drzwiach zewnętrznych (w blokach mieszkalnych i kamienicach); do jego zadań należy przekazywanie obrazu z kamery z widokiem na gości oraz możliwość dostępu za pomocą kodu, odcisku palca, czy identyfikacji RFID.

Podsumowanie

Decyzja, jaki wideodomofon wybrać, z pewnością nie jest łatwa. Różnorodność modeli, czy firm oraz wiele możliwości instalacji sprawiają, że trudne jest dopasowanie tego systemu do swoich potrzeb. Zwracając jednak uwagę na wskazane przez nas czynniki, na pewno uda Ci się wybrać odpowiedni wideodomofon. W razie pytań firma HIMP zaprasza do kontaktu. Wieloletnie doświadczenie oraz profesjonalizm naszego zespołu ekspertów zapewni Ci obsługę na najwyższym poziomie oraz pomoc w doborze właściwego systemu wideodomofonów. Bezprzewodowa automatyka domowa to nowoczesne rozwiązanie dla wszystkich fanów inteligentnych domów.

 

 

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Legrand Wideodomofon głośnomówiący 7" Classe 300 - Czarny 344613

Legrand Wideodomofon głośnomówiący 7" Classe 300 - Czarny 344613

1 987,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 1 987,00 zł/1szt.Cena regularna 3 153,84 zł brutto/1szt.
Zestaw wideodomofonowy Bticino CLASSE 300X SMART z WiFI Legrand 363911

Zestaw wideodomofonowy Bticino CLASSE 300X SMART z WiFI Legrand 363911

3 569,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 3 589,00 zł/1szt.Cena regularna 7 434,06 zł brutto/1szt.
Dodatkowy panel wideodomofon classe 100V16E Bticino 344672

Dodatkowy panel wideodomofon classe 100V16E Bticino 344672

1 145,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 1 145,00 zł/1szt.Cena regularna 1 817,20 zł brutto/1szt.
Wideodomofon słuchawkowy CLASSE 100V16M Bticino 344625

Wideodomofon słuchawkowy CLASSE 100V16M Bticino 344625

845,90 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 845,90 zł/1szt.Cena regularna 1 127,87 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 679 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-09
Bardzo sprawna, kompetentna obsługa. Polecam!
2024-04-05
Polecam
pixel