Opinie o Nas
Darmowa dostawa od 1 500,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Żarówki LED czy energooszczędne?

2021-12-15
Żarówki LED czy energooszczędne?

Planowanie swojego miejsca pracy warto zacząć od doboru oświetlenia. Wiele osób zastanawia się, czy lepsza jest żarówka LED, czy energooszczędna. Niektórzy w ogóle nie widzą między nimi różnicy i traktują je jak nazwy tego samego produktu. Według innych każdy typ oświetlenia jest lepszy niż tradycyjne żarówki żarzeniowe. W artykule wyjaśnimy, który typ jest lepszy – żarówki ledowe czy energooszczędne.

Żarówka LED a energooszczędna – nasze porównanie

Żarówki energooszczędne były pierwszą alternatywą dla tradycyjnych jarzeniówek. Zużywały znacznie mniej energii i pozwalały znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd, dlatego zdobyły dużą popularność. Kiedy wchodziły na rynek, ich cena była stosunkowo wysoka. Jednak teraz, kiedy są coraz bardziej popularne, ich ceny zbliżyły się do cen zwykłych jarzeniówek. Żarówki energooszczędne mają wady i zalety, jednak były to pierwsze modele, które pozwoliły na zaoszczędzenie znacznej ilości energii.
Oświetlenie LED stało się alternatywą zarówno dla żarówek żarnikowych, jak i energooszczędnych. Ono również pozwala na osiągnięcie wymiernych oszczędności. Niektórzy klienci cenią żarówki LED     bardziej niż inne rodzaje oświetlenia.     

Żarówka energooszczędna – zalety i wady

Żarówki energooszczędne mają wielu zwolenników. Zużywają kilkakrotnie mniej energii niż tradycyjne żarówki – o ile oczywiście są włączone przez dłuższy okres. Są również trwalsze i nie trzeba ich wymieniać tak często. Emitują również mniej męczące światło niż zwykłe żarówki żarnikowe. Jeśli zastanawiasz się, jakie żarówki energooszczędne wybrać, masz dwie możliwości. Możesz postawić na modele emitujące światło zimne 6500K lub neutralne 4000K.

Część użytkowników wskazuje jednak na wady żarówek energooszczędnych. Przede wszystkim do ich produkcji wykorzystuje się rtęć, która może być niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Z powodu zawartości tego pierwiastka wymagają też specjalistycznej utylizacji. Nie można więc powiedzieć, że są przyjazne dla środowiska, mimo że pozwalają zaoszczędzić znaczną ilość energii. W dodatku światło, które emitują, bywa bardziej męczące dla oczu niż światło żarówek ledowych.

Żarówka LED – zalety i wady

Żarówki LED kilkanaście lat temu były taką nowinką technologiczną jak wideodomofony czy inteligentne lodówki. Jest to obecnie najnowocześniejszy rodzaj oświetlenia, który możesz zastosować w domu. Zużywają jeszcze mniej prądu niż żarówki energooszczędne. Są trwalsze i nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak rtęć. Zalety żarówek LED na tym się nie kończą. Ich światło jest bardziej zbliżone do słonecznego niż w przypadku typowych żarówek energooszczędnych. Ledówki nie emitują też szkodliwego promieniowania UV. Mogą tworzyć wraz z taśmami ledowymi inteligentne oświetlenie. Jeżeli zastanawiasz się, jakie żarówki LED wybrać, zwróć uwagę na ilość lumenów, gdyż to od nich zależy moc oświetlenia.

Żarówki LED mają jednak również swoje wady. Ich jasność zależy od temperatury otoczenia. Dotyczy to głównie miejsc, w których żarówka jest bardziej narażona na zmiany ciepła - na przykład na werandach. Żarówki tego typu są też często podrabiane. Egzemplarze o niespotykanie niskich cenach najprawdopodobniej pochodzą z Chin i najczęściej są gorszej jakości.

Żarówki LED a energooszczędne – które bardziej się opłacają?

Jeśli wciąż nie wiesz, jaką żarówkę wybrać, warto porównać ceny tych dwóch typów. Żarówki energooszczędne są zdecydowanie tańsze niż żarówki ledowe. Ich cena za sztukę to zaledwie kilkanaście złotych. Standardowa ledówka kosztuje około trzydziestu złotych. Patrząc na cenę jednostkową, zdecydowanie bardziej opłacalna jest żarówka energooszczędna. Jednak z drugiej strony żarówka energooszczędna zużywa bardzo dużo prądu w momencie zapalania – nawet więcej niż żarówka żarnikowa. Z tego względu nie nadaje się do przedpokojów czy ubikacji. Żarówki LED nie zużywają tak dużo energii w chwili zapłonu. Na dłuższą metę możesz zaoszczędzić dzięki nim bardziej niż wybierając żarówki energooszczędne.

Które żarówki są lepsze – LED czy energooszczędne?

By odpowiedzieć na pytanie, który typ oświetlenia jest lepszy – żarówki energooszczędne czy LED, warto raz jeszcze porównać ich wady i zalety.

Żarówki energooszczędne - zalety

Żarówki energooszczędne - wady

 • niska cena: ok. 18 zł

 • kilkukrotnie większa oszczędność prądu niż w przypadku żarówek żarnikowych

 • są trwalsze niż tradycyjne żarówki

 • duże zużycie prądu w momencie zapalenia

 • mogą być męczące dla oczu

 • zawierają szkodliwe substancje, m.in. rtęć

 • wymagają specjalistycznej utylizacji

W podobny sposób warto przedstawić zalety i wady żarówek LED:

Żarówki LED - zalety 

Żarówki LED -wady

 • pozwalają zaoszczędzić większą ilość energii niż żarówka energooszczędna

 • ich światło jest mniej męczące dla oczu

 • nie zawierają rtęci

 • nie emitują promieniowania UV

 • wysoka cena: ok. 30 zł

 • ich jasność zależy od temperatury otoczenia

 • często można natknąć się na podróbki

 

Oba typy żarówek mają mocne i słabe strony. Warto więc wybrać rodzaj oświetlenia, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 644 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-14
Bardzo szybko, dobrze zapakowane, wszystko ok
2024-02-14
Bardzo szybko i sprawnie dziękuję
pixel