Opinie o Nas
Darmowa dostawa od 1 500,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Światło ciepłe czy zimne? - Zasady doboru oświetlenia

2021-12-08
Światło ciepłe czy zimne? - Zasady doboru oświetlenia

Z pewnością nie raz przeszło Ci przez myśl, które światło, ciepłe czy zimne, powinno znajdować się w pomieszczeniu, w którym przebywasz. Oświetlenie jest ważną częścią wyposażenia domu, ponieważ umożliwia Ci korzystanie z codziennej przestrzeni bez większych problemów. Odpowiedni dobór oświetlenia wpływa korzystnie na samopoczucie oraz efektywność pracy. Dowiedz się, jakie są zasady doboru oświetlenia, w tym jakie światło do czytania będzie najlepsze, a jaka barwa światła najlepiej sprawdzi się przy pracy.

Barwa ciepła i zimna - na co wpływają?

Chcąc wybrać odpowiednie oświetlenie do pomieszczenia, musisz zwrócić uwagę nie tylko na moc żarówki, ale także barwę światła. Barwa ciepła i zimna wpływają na nastrój oraz produktywność. O tym, z którym rodzajem światła masz do czynienia, informuje temperatura barwowa.

Temperatura barwowa - co to jest?

Temperatura barwowa służy do określenia barwy światła. Wyrażana jest w Kelwinach i definiuje, z jakim światłem, ciepłym czy zimnym, masz styczność. Jeśli kupujesz żarówki LED, to na opakowaniu lub ulotce znajdziesz informację o temperaturze barwowej. Najczęściej stosuje się następujący podział:

  • barwa ciepła (około 3000K),
  • barwa neutralna (około 4000K),
  • barwa zimna (około 6000K).

Jeśli więc zależy Ci na odpowiednim doborze barwy światła, koniecznie zwróć na to uwagę przy zakupie żarówki. To, czy wybierzesz światło zimne, ciepłe czy neutralne, może wpłynąć na Twoje samopoczucie.

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

Światło zimne, ciepłe czy neutralne? Jakie światło wybrać do pracy przy komputerze, a jakie światło do relaksu? Spieszymy z pomocą, dzięki czemu dokonasz prawidłowego doboru oświetlenia.

Do pracy

Zastanawiasz się, co wpływa na efektywność Twojej pracy? Na pewno w mniejszym lub większym stopniu zależy to od barwy światła w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Na wydajność oraz produktywność najlepiej wpływa barwa zimna. Pobudza szare komórki, wydobywając przy tym lepsze efekty realizowanej pracy. Pozwala na lepsze skupienie, dzięki czemu łatwiej wykonasz zaplanowaną pracę.

Do nauki

Barwa oświetlenia, przy której dziecko uczy się nowych zagadnień, bezpośrednio wpływa na efektywność ich przyswajania. Dlatego ważne jest, jakie światło do nauki znajdzie się w pokoju, w którym dziecko pogłębia wiedzę. Najlepszym wyborem będzie światło dzienne, którego jednak nie jesteśmy w stanie zagwarantować w ciągu całego dnia. Warto wtedy postawić na oświetlenie z chłodniejszą barwą, które jest zbliżone do światła dziennego. Nauka stanie się przy tym efektywniejsza i być może nawet szybsza.

Do czytania

Jakie światło wybrać do czytania? Pewnie przechodzi Ci to przez myśl, za każdym razem, gdy wieczorem siadasz w fotelu z ulubioną lekturą. Jeśli obawiasz się, że czytanie przy złym świetle pogorszy Twój wzrok, to zdecyduj się na żarówkę z ciepłą barwą. Dobrze dobrane oświetlenie umili Ci czas z książką i poprawi Twoje samopoczucie. Sprawi, że maksymalnie odprężysz się podczas czytania.

Do odpoczynku

Po ciężkim dniu w pracy ważny jest też odpowiedni odpoczynek. Relaksowi najbardziej sprzyja światło o barwie ciepłej. Dlatego, jeśli dotychczas Twoje myśli skupiały się na tym jakie światło dobrać do salonu: ciepłe czy zimne, to już znasz odpowiedź. Barwa ciepła poprawi Twoje samopoczucie i pozytywnie wpłynie na nastawienie. Sprawi, że odpoczynek będzie skuteczny, dzięki czemu nabierzesz sił na kolejny dzień.

Ciekawe dodatki poprawią wygląd wnętrza

Także dodatki są ważną częścią wystroju wnętrza. Dzięki nim przestrzeń staje się przytulniejsza. Ciekawym i funkcjonalnym dodatkiem pokoju są oprawy LED. Umożliwiają odpowiedni dobór kąta padania światła, dzięki czemu możesz dostosować oświetlenie do aktualnie wykonywanych czynności. Jest to dobry wybór dla osób, które cenią sobie dobrze dobrane światło. Pozwoli im to na lepszą pracę oraz odpoczynek.

Do prawidłowego montażu i uruchomienia oświetlenia w pomieszczeniu z pewnością przydadzą się akcesoria LED. To użyteczne dodatki, które zadbają o komfort oraz bezpieczeństwo montażu. Umożliwiają łatwą obsługę zamontowanego oświetlenia, dzięki czemu możesz łatwo sterować światłem przebywając w różnych częściach pokoju.

Podsumowanie

Jeśli chcesz oświetlić przestrzeń, w której przebywasz, zwróć uwagę na zasady doboru oświetlenia. Poszczególne barwy światła sprawdzą się lepiej przy innych czynnościach. Światło ciepłe będzie idealne podczas odpoczynku, czytania oraz jedzenia posiłków. Barwa zimna korzystnie wpłynie na efektywność pracy oraz nauki. Warto zaopatrzyć się w żarówki LED o preferowanej barwie, ponieważ wpłynie to również na Twoje samopoczucie.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 679 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Fast delivery
2024-04-05
Polecam
pixel