Opinie o Nas
Darmowa dostawa od 1 500,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Czujnik ruchu – rodzaje, jak działa, opis co to jest?

2022-02-04
Czujnik ruchu – rodzaje, jak działa, opis co to jest?

Osoby planujące unowocześnienie swojego mieszkania często zastanawiają się, czy warto zamontować czujniki, jakie rodzaje są najlepsze i w jakich miejscach je umieścić. Są to bez wątpienia przydatne urządzenia, które okazały się niezastąpione w technologii smart dom. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak działa czujnik ruchu i dlaczego warto go kupić.

Czym jest czujnik ruchu?

Czujnik ruchu (inaczej nazywany detektorem ruchu) to urządzenie, które reaguje na ruch i powoduje uruchomienie innego urządzenia — zazwyczaj są to żarówki LED lub paski LED. Dzięki temu światło zapali się, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia. Jest to świetne rozwiązanie w przedpokojach, łazienkach czy na klatkach schodowych. Nie polecamy montowania czujek w salonie i kuchni, gdzie o wiele lepszym rozwiązaniem jest światło stałe. Czujnik ruchu może być także połączony z systemem alarmowym lub z innymi urządzeniami, na przykład automatyczną spłuczką w ubikacji.

Jak działa czujnik ruchu?

Jest wiele rodzajów czujników ruchu, jednak wszystkie działają na mniej więcej podobnych zasadach. Wiele z nich wykrywa ruch w odległości do dwudziestu metrów (co jest bardzo istotne w systemach antywłamaniowych). Czujka aktywuje alarm lub oświetlenie LED, gdy tylko jakaś osoba znajdzie się w jej zasięgu. Co ważne, nie będzie reagować na przedmioty czy drzewa w okolicy. Większość czujników nie wykrywa obiektów o niskiej masie. Oznacza to, że alarm nie włączy się, kiedy po Twoim podwórku będzie spacerować pies czy kot.

Jakie są rodzaje czujników ruchu?

Możemy wyróżnić cztery rodzaje czujników ruchu: PIR, MW, dualne i lampy z wmontowanymi detektorami.

Czujniki PIR

Czym jest czujka PIR i jaka jest zasada jej działania? Jest to detektor pasywny (ang. Passive Infra Red), który działa na podczerwień i wykrywa nie sam ruch, lecz zmiany temperatury. Urządzenie potrafi jednak odróżnić intruza od nagrzanej lampy. Ciało człowieka wytwarza ciepło z różną intensywnością — najcieplejsza jest zawsze głowa, a najzimniejsze nogi. Czujki PIR potrafią wykryć tę różnicę.

Czujniki MW

Czujniki MW to detektory aktywne, które wykorzystują fale elektromagnetyczne lub ultradźwięki. Wykrywają sam ruch, więc sprawdzają się świetnie w pomieszczeniach takich jak strych czy ubikacja.

Czujniki dualne

Detektory dualne łączą funkcje czujników pasywnych i aktywnych. Oznacza to, że uaktywnią się dopiero wtedy, gdy wykryją jednocześnie ruch za pomocą mikrofal oraz zmianę temperatury. Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie w przypadku systemów antywłamaniowych, ponieważ zmniejsza ryzyko niechcianego uruchomienia alarmu.

Oświetlenie z czujnikiem

Na rynku dostępne są również lampy, które mają już zamontowany czujnik ruchu. Jest to bez wątpienia bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ łatwo zamontować takie urządzenie. Niestety taki zestaw sporo kosztuje, a w razie awarii konieczna bywa naprawa (lub wymiana) całego systemu. Dużo lepiej kupić czujki osobno (nie są drogie) i poprosić specjalistę o pomoc w montażu.

Gdzie najlepiej montować czujnik ruchu?

Jeśli chcesz zamontować czujniki ruchu, które uruchamiają oświetlenie LED, wybierz pomieszczenia, w których spędzasz mało czasu, np.:

 • przedpokój,
 • korytarz
 • łazienka,
 • ubikacja,
 • klatka schodowa,
 • strych,
 • piwnica,
 • garaż.

W przypadku detektorów uruchamiających alarm sprawa wygląda trochę inaczej. Czujniki PIR są montowane zazwyczaj na ścianach zewnętrznych tuż przy sufitach. Nie można ich umieszczać w pobliżu okien, przeszkolonych obiektów, ani urządzeń wentylacyjnych i grzewczych. Dopilnuj także, by nie były niczym zasłonięte.

Z kolei czujniki aktywne mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Ich zasięg zależy przede wszystkim od wysokości, na jakiej je zamontujesz. Zakres czujnika możesz także ręcznie regulować, tak samo jak czas działania. Detektory MW wykrywają ruch pomimo przeszkód w postaci obiektów ze szkła, drewna czy płyty gipsowej.

Zalety zakupu czujnika ruchu

Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo Twojego domu lub biura, czujnik ruchu jest obowiązkowym wyposażeniem. Dzięki niemu alarm włączy się, gdy tylko intruz znajdzie się na terenie Twojej posesji. Niektóre detektory od razu przesyłają informację do firmy ochroniarskiej.

Czujniki ruchu zwiększają również komfort domowników. Światło włączy się, gdy tylko wejdą na schody, nie będą więc musieli szukać w ciemnym pomieszczeniu włącznika światła. Detektor ruchu uruchomi także spłuczkę zaraz po tym, jak opuścisz ubikację. Takie rozwiązanie pozwala również zaoszczędzić energię elektryczną, ponieważ światło świeci się tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne.

Podsumowanie

Wiele osób, które chce zadbać o komfort i bezpieczeństwo w domu, zastanawia się, czy warto wybrać czujnik PIR, co to jest detektor MW i czym się od siebie różnią. Aparaty te są połączone z innymi urządzeniami, na przykład z oświetleniem lub alarmem. Wśród najpopularniejszych rodzajów detektorów możemy wymienić:

 • czujniki PIR,
 • czujniki MW,
 • czujniki dualne, 
 • lampy z czujnikiem.

Czujniki włączające światło najczęściej są montowane w pomieszczeniach, w których spędza się niewiele czasu, na przykład na strychu lub korytarzu. Detektory połączone z alarmem montowane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 678 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-30
Fast delivery
2024-04-30
Super
pixel